FILLSENS® dünyada bir ilk


PREMİERE VISION PARIS x PASTEL BY YILMAZİPEK İŞBİRLİĞİYLE HAYATA MERHABA ŞUBAT 2017


Kumaş imalatında kökleri 90 yıla uzanan Yılmazipek sürdürülebilir yeniliklere önderlik etmeyi sadece bir tercih değil, bir görev kabul eder.

Fillsens tam da bu bakışla doğa ile ilişkimizi dönüştürecek sürdürülebilirlik arayışıyla icat edilmiştir.   Yılmazipek’in her yönüyle emsalsiz, tescilli kreasyonu Fillsens’i moda sektörünün beğeni ve hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Yalnızca FSC sertifikalı yenilenebilir kaynaklar kullanılarak ağaç hamurundan üretilen Fillsens doğada tamamen biyolojik olarak çözünebilen bir materyaldir.  

Hem düz hem baskılı çözümlere özünde taşıdığı doygun ve canlı renklerini yansıtan Fillsens, bilinçli çevreciliğin mükemmeli arayanlar için haşmetli ipeksi dokunuşta vücut bulmuş halidir.

Fillsens neden dünyada üretilen en sürdürülebilir koleksiyondur?
Dünyada üretilen en sürdürülebilir suni iplik:
 1. Günümüzde sürdürülebilirliği tescilleyen uluslararası belgeler arasında en itibarlıları olarak, FSC ve LCA’yı sıralayabiliriz. Sürdürülebilirlikte yeryüzünü koruma lehine girişilen rekabetçi çabada, iplik sektörü hızlıca standartlaşmaya doğru giderken, söz konusu belgeler olmaksızın üretimin yapılamayacağı günlerin çok yakında olduğuna inanıyoruz. Şimdiden FSC ve LCA belgelerine sahip olan Fillsens, belgeler nezdinde tüm diğer selülozik ve koton linter ipliklerle günü geldiğinde eşitlense dahi; iplik yapım aşamasında selülozik ve koton linter ipliklerinden her daim farklı olacaktır. Fark yaratacaktır. Fillsens’in selülozdan üretimi esnasında kullanılan çözücü, en çevre dostu olan organik NMMO’dur. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Lyocell'i “hidroksil gruplarının yer değiştirmesinin gerçekleşmediği ve hiçbir kimyasal ara maddenin oluşmadığı bir organik çözeltiden (NMMO) çökelen selülozdan oluşan bir lif” olarak tanımlıyor. Lyocell diğer rejenere selülozik ipliklerden fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerine göre üstün olmasının yanı sıra, üretimi zehirsiz NMMO solventini kullanarak yapıldığı için, en çevreci üretim prosesine sahip olması itibariyle de üstündür. Bu proses ile hava ve su emisyonunu büyük oranda azaltır. Diğer rejenere selülozik ve koton linter ipliklerin yapımı aşamasında zehirli çözücüler maalesef doğaya karışmaktadır.

   

  J. Chen, in Textiles and Fashion, 2015 (29.05.2021)
  https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/lyocell-fiber

  16 CFR Part 303 - RULES AND REGULATIONS UNDER THE TEXTILE FIBER PRODUCTS IDENTIFICATION ACT
  Generic names and definitions for manufactured fibers.
  https://www.law.cornell.edu/cfr/text/16/303.7

   

 2. Fillsens kumaş koleksiyonu, doğal kaynakların kullanımı ve çevreye verilen atık konularında da hatırı sayılır derecede fark yaratır. Bu koleksiyonda kullanılan iplikler sand-wash etkisi yaratan Cupro’ya göre gerek iplik üretim aşamasında, gerekse kumaş boyama aşamasında daha sürdürülebilirdir. Klasik (kesik elyaf) Lyocell’e göre ise iplik üretiminde benzer, ancak boyamada daha sürdürülebilirdir.